Foto

Dragi posjetitelji bloga... dobrodošli.

Ako tražite recepte za zdravu prehranu, na pogrešnoj ste adresi: ovaj blog krcat je receptima za nezdravu prehranu. Osim toga, ovaj blog nije posvećen fotografiranju hrane (ja par puta okinem mobitelom, tek toliko, da imam kakvu takvu fotografiju), zato - nemojte očekivati "umjetničke fotografije".
* * *
Nadalje, na blogu se ne nalaze samo recepti za jela koja ja volim; ima tu puno toga što ja ne volim, ali
«igrom slučaja» našlo se na blogu. Smatram da imam pravo napisati da se meni nešto ne sviđa, pa neka Vas ne šokira kad se negativno očitujem o nekom receptu.

* * *
Što se tematike tiče, ovaj blog spada među hrvatske food-blogove. Po toj logici očito i ja spadam među food-blogere, no, prema vlastitoj želji ne sudjelujem u «akcijama» koje pokreću neki hrvatski food-blogeri. Dakle, svojevoljno nisam sudjelovala u «pritužbama» na HRT-ovu emisiju, nemam nikakve veze s novinskim člankom u Vjesniku, itd.

Sanela

03. 04. 2011.

Divlji luk: u buhtlama, u zapečenim palačinkama, u sirnim okruglicama, u krumpir-salati i u roladi

Za dotičnu biljčicu postoji mnoštvo naziva: divlji luk, medvjeđi luk, srijemuš, sremuš, crijemoš,… Kako god ga zvali, to je jednostavno luk, mirisom podsjeća na češnjak. Najbolje ga je jesti sirovog, ali naravno, može se i termički obraditi. Za jelo se upotrebljavaju i lišće i lukovica i bijeli cvjetići; lukovicu možete upotrijebiti umjesto češnjaka. Pri branju (i prilikom kupovine na tržnici!) treba biti oprezan jer listovi divljeg luka nalikuju listovima đurđice – koji su otrovni! Listove divljeg luka možete prepoznati po mirisu kao kod češnjaka.

:)

Buhtle s divljim lukom

Recept je iz časopisa Dobar tek, travanj – svibanj, 2008.
Nemam običaj stavljati 1 suhi kvasac na 250 g brašna, ja bih stavila pola tog kvasca. Zato sam isprobala  i jednu i drugu verziju (tj. 1 suhi kvasac na 250 g brašna i pola suhog kvasca na 250 g brašna) i  zadovoljna  sam varijantom «s više kvasca».
Kao što količina brašna (250 g) i broj buhtli (24 komada) daju naslutiti: radi se o mini buhtlama; buhtlicama. Naravno, vi možete napraviti manji broj buhtli «većih dimenzija»…



Sastojci
250 g glatkog brašna
1 suhi kvasac (7 g)
prstohvat šećera
pola čajne žlice soli
prstohvat papra
100 ml mlijeka
60 g mekanog margarina/maslaca
2 žumanjka
+
3 žlice sitno nasjeckanih listova divljeg luka (operite ga i obrišite prije sjeckanja)
+
rastopljeni margarin/maslac za premazivanje


Svi sastojci za tijesto trebaju biti sobne temperature.
U posudu stavite brašno, kvasac, šećer, sol, papar, mlijeko, margarin i žumanjke pa zamijesite tijesto. Mijesite ga par minuta pa ga oblikujte u kuglu i ostavite na toplom oko 20 min.

Zatim u tijesto dobro umijesite nasjeckani luk.
Od tijesta oblikujte 24 kuglice i složite ih u namašteni lim, premažite ih rastopljenim mlakim margarinom. Kuglice ostavite na toplom oko 20 min.

Tada ih stavite u pećnicu zagrijanu na 180 stupnjeva i pecite oko 25 min.



:)

Zapečene palačinke s divljim lukom

Recept je iz časopisa Dobar tek, travanj – svibanj, 2008.
Ne držim se izvornog recepta u potpunosti, al´ zadržala sam «bit»:)
Što se palačinki tiče, znam da svi (osim, očito, mene) imaju omiljeni recept za palačinke i svakom drugom receptu nađu nekakvu grešku, zato se neću ni truditi pisati neki recept za to: ispecite (slane, neutralne) palačinke kakve god hoćete.
Ja ne volim palačinke pa nemam ni omiljeni recept: kad radim palačinke, sastojke trpam «od oka», i ove palačinke napravila sam na taj način.

U originalu, divlji luk trebalo bi blanširati. Ja to ne radim iz tri razloga: 1. jer mi se neda, 2. jer se taj ionako može jesti sirov, 3. jer palačinke ionako treba zapeći u pećnici; – pa zašto da još i luk kuham? Ja luk sitno nasjeckam (zapravo, «sameljem» u multipraktiku) i dodam žlicu kiselog vrhnja, da nadjev ne bi bio «suh».
Ako ne kuhate divlji luk, možete ga popržiti zajedno s crvenim lukom, tek toliko da «povene»: al´ treba vam ogromna tava, jer dok taj luk nije termički obrađen ima ga cijela hrpetina; - a kad «povene», ima ga jedva za tri šake (isti slučaj kao sa špinatom ili blitvom).

Što se ovčjeg sira u nadjevu tiče, ja nisam emotivno vezana za njega, pa umjesto njega upotrijebim neki (tvrdi) sir (koji nađem u hladnjaku).

U ovim palačinkama divlji luk je dominantan, tj. nije tek popratni začin pa se zato njegova aroma jako osjeća.
Ako ne želite jelo u kojem je luk dominantan, možete napraviti slani nadjev od svježeg sira pa mu dodati tek malo nasjeckanog divljeg luka… Ali meni se sviđa baš ova varijanta s «dominantnim lukom»:)




Sastojci
pečene palačinke (oko 9 komada)

Nadjev
oko 400 g listova divljeg luka
1 češanj češnjaka
1 crveni luk
120 g ovčjeg sira ili nekog tvrdog sira
sol, papar

Umak
3 žlice margarina/maslaca
3 žlice glatkog brašna
oko 250 ml mlijeka
sol, papar
muškatni oraščić
4 žlice naribanog parmezana
3 žlice kiselog vrhnja


Divlji luk operite i dobro ocijedite, usitnite ga u blenderu/multipraktiku (ili ručno), zajedno s očišćenim češnjakom i žlicom kiselog vrhnja.

Crveni luk očistite i sitno nasjeckajte, staklasto ga popržite na malo zagrijanog ulja pa ga pomiješajte s nasjeckanim divljim lukom.
I divlji luk možete popržiti zajedno s crvenim lukom; pogotovo ako ste ga blanširali, na taj način će iz njega ispariti tekućina (ili mu možete dodati malo krušnih mrvica, da upiju vlagu).

Smjesi dodajte narezani/naribani  sir.
Ili možete upotrijebiti tvrdi (topivi) sir narezan na tanke šnite: prilikom nadijevanja palačinki, na svaku palačinku stavite 1 šnitu sira.

Nadjev začinite po potrebi.

Namastite posudu za pečenje.

Na svaku palačinku rasporedite oko žlicu nadjeva i narolajte ju. Narolane palačinke slažite u namaštenu posudu.

Ja sam ovaj put ispekla 9 palačinki koje sam onda punila nadjevom, ali možete ih napraviti i više.











Za umak, rastopite margarin, dodajte brašno i kratko ga popržite, sve zalijte mlijekom dobro miješajući pjenjačom. Umak miješajte i kratko prokuhajte da se lagano zgusne. Umiješajte sir i vrhnje pa sve još kratko zagrijte. Po potrebi, možete dodati još mlijeka, ovisno o tome koliko rijedak/gust umak želite.
Začinite ga prema ukusu.

Kuhani umak prelijte po narolanim palačinkama.

Uključite pećnicu (samo gornji grijač) i zagrijte ju na 200 stupnjeva.
Pripremljene palačinke stavite u pećnicu i pecite ih 5-10 min. da se odozgo lagano zapeku.

Poslužite odmah.


 :)

Okruglice od divljeg luka i sira

Recept je iz časopisa Dobar tek, travanj – svibanj, 2007.
U ovim okruglicama (kao i u prethodnom receptu) okus luka je intenzivan, ako ne želite da se luk jako osjeća, možete smanjiti količinu (no, intenzitet okusa ovisi i o tome s kakvim sirom je napravljen umak).

Što se sira u umaku tiče, u originalu se upotrebljava pikantni ovčji sir, kod mene to nije tako: ja uglavnom upotrijebim neki tvrdi sir koji nađem u hladnjaku; ali umak dobro začinim mljevenim čilijem, paprom itd. pa je umak ipak pikantan:)


Okruglice
300 g listova divljeg luka
1 češanj češnjaka
2 žlice mekanog margarina/maslaca
2 jaja
250 g svježeg kravljeg sira (ocijeđenog)
sol, papar
muškatni oraščić
120 g krušnih mrvica

Umak
1 žlica margarina/maslaca
2 žlice glatkog brašna
oko 250 ml mlijeka
100 g ovčjeg sira ili nekog tvrdog sira
3 žlice kiselog vrhnja
sol, papar


Luk operite i dobro ocijedite; obrišite ga ubrusom (ako je mokriji, smjesa će biti «gnjecavija» pa će trebati više krušnih mrvica; ista slučaj je i s cijeđenjem sira).
Dobro ocijeđeni luk  usitnite u blenderu/multipraktiku (ili ručno), zajedno s očišćenim češnjakom.
Divlji luk možete sjeckati krupnije ili sitnije: ako je sitniji, okruglice će imati intenzivniju boju, a ako je krupniji, okruglice će biti «svjetlije» s većim «listićima/komadićima» luka.

Za pripremu smjese možete koristit mikser, ali ja to sve radim u blenderu: usitnjenom luku i češnjaku dodam sve ostale sastojke i sve «izmiksam».

Ako koristite (ručni) mikser, dobro izmiksajte mekani margarin s  jajima pa umiksajte i  sve ostale sastojke.

Dobivenu smjesu ostavite da odstoji 10 min.



Ako su luk i sir dobro ocijeđeni, ne bi trebalo dodavati više krušnih mrvica, ali ako je nakon 10 min. stajanja smjesa previše gnjecava da bi se od nje oblikovale kuglice, možete dodati još mrvica.
 



Od napravljene smjese oblikujte kuglice veličine (sitnih) marelica.



Ja sam ovaj put napravila 24 kuglice.










U loncu zakuhajte vodu, posolite ju i dodajte okruglice (ne sve odjednom, kuhajte ih u više navrata da mogu slobodno plivati; ovisno o veličini lonca). Zagrijavajte ih na umjerenoj vatri, kad isplivaju na površinu, kuhajte ih oko 8 min. na slaboj vatri: tek toliko da voda lagano struji.

Kuhane okruglice rupičastom žlicom izvadite iz lonca.














Za umak, rastopite margarin, dodajte brašno i kratko ga popržite, sve zalijte mlijekom dobro miješajući pjenjačom. Umak miješajte i kratko prokuhajte da se lagano zgusne. Umiješajte naribani sir i vrhnje pa sve još kratko zagrijte. Po potrebi, možete dodati još mlijeka, ovisno o tome koliko rijedak/gust umak želite.
Začinite ga prema ukusu.

Okruglice s umakom poslužite odmah.


:)

Krumpir-salata s divljim lukom

Ovo je zapravo «obična» salata od krumpira uz dodatak divljeg luka (umjesto crvenog luka).

Sastojci
1 kg krumpira
15ak listova divljeg luka
sol, papar
prstohvat šećera
ocat, ulje


Krumpir skuhajte u kori, ocijedite ga, prelijte hladnom vodom i ostavite da se ohladi. Ohlađeni krumpir ogulite i narežite na ploške.

Krumpir možete skuhati dan ranije, prelijati ga hladnom vodom, kad se ohladi, oguliti ga i spremiti u hladnjak pa ga rezati tek drugi dan – tako će ploške biti čvrste i neće se «drobiti».

Divlji luk operite, obrišite ubrusom pa ga sitno nasjeckajte (možete ga i rezati na rezance/trakice).

U posudi pomiješajte ulje, ocat, sol, papar, šećer i nasjecakni luk. Zatim dodajte narezani krumpir i sve pažljivo promiješajte (ili protresite, da ne zdrobite krumpir).
Po potrebi, možete umiješati malo bistre juhe ili vode.


:)

Kukuruzna rolada s nadjevom od krumpirove majoneze i divljeg luka



Ovu roladu spominjem samo zato da se pohvalim:)
U originalnom receptu, radi se o kori od kukuruznog brašna koja se može nadjenuti čime god hoćete (ne nužno krumpirovom majonezom s nasjeckanim divljim lukom – to je moja varijanta).
Već dva puta radila sam tu kukuruznu koru, ali nisam njome zadovoljna. Moram potražiti neki drugi recept ili prepraviti ovaj koji imam. Kad nađem recept koji mi se sviđa, onda ću ga i napisati.
Imam u planu idućih dana napraviti neku slanu roladu, ali nisam sigurna hoću li imati živaca za isprobavanje novih recepata s neizvjesnim rezultatom. Možda jednostavno napravim običnu (nekukuruznu) koru, poput one iz recepta za slanu Roladu s pestom (ali bez kerefeka od peršinovog lišća jer ću u nadjev ionako staviti nasjeckani divlji luk; ta zelenjava mi je sasvim dovoljna).
Što se nadjeva tiče, volim Majonezu od krumpira, a zgodno je u nju dodati i neko začinsko bilja, u ovom slučaju divlji luk (ali ne stavim ga puno, pa majoneza nije zelena; ali zbog tog luka smanjim količinu češnjaka pri izradi same majoneze).

No, o roladi više, kad napravim verziju kojom ću biti zadovoljna…
Ako vam se neda čekati dok ja napravim neku verziju kojom ću biti zadovoljna: napravite slanu koru po receptu za Roladu s pestom, a kao nadjev upotrijebite što god želite:)


:)

Nismo se još otrovali «zabunom» jedući nešto "što liči na divlji luk, ali nije divlji luk", pa sam očito u stanju prepoznati ga.



A vi, budite oprezni!




Broj komentara: 12:

  1. Post o sremušu ili divljem luku ti je fantastičan, baš sam priželjkivala nešto ovako na jednom mjestu. Ove okruglice su mi favorit, ma naravno i sve ostalo je famozno.

    OdgovoriIzbriši
  2. Dunja;
    hvala:)
    Imam još materijala tj. recepata (i nisu svi iz Dobrog teka:D ovdje ih je većina baš iz tih časopisa); ali nemam sve uslikano. Al´ bit će luka još praktički 3 mjeseca pa ću valjda još nešto napraviti i to uslikati.
    Počela sam u zadnje vrijeme u jedan post trpati više recepata, jer po folderima imam napisanih recepata s pripadajućim fotkama - starih po godinu dana. Ne kuham svaki dan, niti stalno kuham nešto novo, niti fotkam sve što pripremim, ali na neku foru skupila sam toliko fotki/recepata da ne znam kad ću unijeti sve te recepte na blog; zbog toga sam se u u zadnje vrijeme baš ulijenila što se fotkanja jela tiče. Kako rekoh, nikad ne fotkam sve što pripremim, a u zadnje vrijeme fotkam još manje - ali namjeravam se potruditi oko luka:)

    Meni su favorit buhtle:)))

    Jovana;
    hvala:)

    OdgovoriIzbriši
  3. Sada je vrijeme divljeg luka, obožavam ga a recepti koje si nam ovdje prikazala su fenomenalni! I meni su ove buhtlice favorit :)

    OdgovoriIzbriši
  4. Dakle do jedno jelo u ovom postu bih s guštom smazala. Kad su luk i češnjak u pitanju nemam mjere, čak usprkos činjenici da mi povremeno nakon konzumacije skakuću po želucu. :), a taj divlji luk ili je ne znam tražiti ili ga stvarno kod mene nema, ali ja ga nikad u životu nisam vidjela, tako da ti hvala na sličicama.

    OdgovoriIzbriši
  5. Tamara;
    hvala:) Meni su buhtlice baš odlične:)

    Marijana;
    hvala:)

    Tadeja;
    I ja ga volim trpati svakamo i to u velikim količinama, npr. netko bi u sirne okruglice stavio tek koji listić da ima ju blagi okus po luku, ili bi za palačinke napravio npr. sirni nadjev i dodao koji listić luka, ali meni se baš sviđaju recepti u kojima luk dominira.

    Fotke nisu baš nešto, ima po netu puno boljih, s kojih se lakše shvati kako luk izgleda.
    Kažu da raste u šumi uz kanale/potoke tj. na sjenovitim i vlažnim prostorima. Nemam pojma ima li toga u šumi kod mene: ja živim na selu, najbliža šuma je od kuće udaljena kojih 150 m, ali ja više od 20 godina nisam bila u šumi. Ne volim ni gljive ni kestene pa ih niti ne idem brati. I nemam nikakvu potrebu "šetati" po šumi, život na selu nije moj izbor.

    Što se luka tiče, meni raste tik uz sjeverni zid kuće; tamo ima vlage i "sjene" u izobilju.

    OdgovoriIzbriši
  6. Fenomenaln post o sremusu i ja ga obozavam. Divni i korisni recepti. Pozdrav

    OdgovoriIzbriši
  7. Da budem iskrena prvi put se susrecem sa ovakvim receptima:)I vrlo mi privlacno zvuce.Sad,kad bih ja htjela napraviti neki od od ovih tvojih recepata..kako prepoznati sremusu.Bez obzira sto je gledam na slici,nemam bas povjerenja u svoje (ne)iskustvo u prepoznavanju iste medju tolikim travnatim liscem:))Dali ona kad se malo izgnjeci medju prste mirise na luk,ili..
    Kako je najlakse prepoznati,mozda je cak i ja imam u vrtu:)

    OdgovoriIzbriši
  8. Nale;
    Hvala:) Pozdrav.

    hannum;
    divlji luk je najlakše prepoznati po mirisu, kad malo zdrobiš ili na pola pretrgneš list - osjeća se miris kao kod češnjaka.
    Lišće đuržice nema takav miris.

    Za jelo se može upotrijebiti i lišće i cvijet, a i lukovica srijemuša koja je pod zemljom: ona se može koristiti umjesto češnjaka, ima skoro isti miris kao češnjak (ta lukovica je jako, jako sitna: veličine lješnjaka).
    Nema smisla iščupati svaki divlji luk zajedno s korijenom - kako bi se uvjerila da je to divlji luk (kad se iščupa korijen, novi listovi onda nemaju iz čega niknuti) - ali listovi uistinu imaju intenzivni miris po češnjaku pa ne bi trebao biti problem prepoznati ih.

    Pogledaj na Internetu: ima puno boljih fotki, nego što su ove moje.

    OdgovoriIzbriši
  9. Hvala ti draga moja.Jako si mi pomogla:)Kod mene u bašti je jos trava mala,tako da se jos dobro ne raspoznaje sta je sta..Ali cu svakako iskoristiti tvoj savjet.Hmm,mirise na cesnjak:)Cesnjak mi je ok:)

    OdgovoriIzbriši
  10. hannum;
    Nadam se:)
    Da, miriše na češnjak. Taj luk uglavnom raste u "skupinama": biljčice su obično gusto poredane jedne do druge, na okupu, kao "grmići". Ali ponegdje, metar dalje, nikne i koja pojedinačna "usamljena" biljčica.

    OdgovoriIzbriši