1. na juhu
2. pohane tikvice
3. savijaču s tikvicama (tzv. bućnica, obično u kombinaciji sa sirom, slana i slatka).
I baka nikad u životu nije pripremala tikvice na neki drugi načina. Moja mama je malo naprednija pa se prije 3 godine odvažila isprobati još jedan recept: punjene tikvice. Prije 2 godine ih nije radila, prošle godine ih je opet jednom radila, a ove godine ih još nije radila: ako će taj recept raditi i ove godine, onda ću ga kao četvrtu stavku moći dodati na popis recepata za pripremu tikvica u mojoj obitelji: )))
Očito je da tikvice ne kotiraju visoko u mojoj obitelji. Ni ja ih ne volim, kad je riječ o ta tri tradicionalna obiteljska recepta juhu i bućnicu ne jedem nikad, jedino ponekad jedem pohane tikvice (volim nezdravu hranu: )
Poznajem puno ljudi koji jednostavno obožavaju tikvice i kupuju ih praktički svaki tjedan. Zato je meni glupo što se u mojoj obitelji tikvice rijetko pripremaju: naime, u mojoj obitelji tikvice se sade kao stočna hrana, imamo ih u izobilju, a uopće ih ne cijenimo.
I tako sam ja proteklih godina, budući da svake godine na raspolaganju imam besplatnih tikvica, odlučila isprobati tikvice na sve moguće načine.
Punila sam ih svim i svačim, trpala sam ih u svakakve moguće složence, musake, pite itd. Nisam ih zavoljela, ali ta jela koja sam pripremala bila su jestiva, i tako sam skupila dosta zanimljivih recepata koje sam uvrstila i na svoj blog.
Nemojte me pitati koje vrste tikvica sadimo, u to se ne razumijem, imamo svakakvih, i svijetlozelenih i tamnozelenih, i dugih i kratkih…
Prije 10ak godina svake godine sadili smo i patišone. I oni su nam u prvom redu služili kao stočna hrana ili su eventualno imali dekorativnu funkciju, a gastronomska funkcija svodila se samo na pohane patišone. Ti pohani patišoni nisu nas impresionirali: to nam je kao i svaka druga pohana tikvica.
I tako smo nekako prestali to saditi i zadnjih 10 godina nismo imali patišone.
Ali ove godine patišoni su nikli sami od sebe, valjda su ptičice (ili vjetar) donijele sjeme i imamo dvije stabljičice patišona.
I moja mama je opet s njima radila ono što najbolje zna: pohala ih je:)
Nedavno me kolegica pitala kako da pripremi patišone, ona se nikad nije susrela s tim kaže da ne zna kako se to priprema. Ni ja nemam iskustva s pripremom patišona, moja iskustva svode se na pohanje. Ali budući da patišon spada u tikvastu porodicu nema razloga da se ne priprema na sve one načine ne koje se pripremaju i druge tikvice.
Pa se tako patišon može trpati u složence, musake, tj. može se zapeći s tjesteninom, rižom, povrćem, ili se može dinstati ili pripremiti na juhu ili se može utrpati u bućnicu… - isto kao i druge tikvice: )
Pohani patišoni moje mame
Neki dan je mama pohala patišone.
Nema tu nikakve mudrosti: patišone oprati, narezati na 0,5 cm debele ploške, uvaljati ih u brašno, pa umućen jaja, pa u krušne mrvice (ili opet u brašno, u mojoj obitelji je nekakva tradicija da se krušne mrvice ne koriste za pohanje) i pržiti ih u vrućem ulju sa svake strane. Pečene patišone posoliti.



P. S.
Jako mi se sviđa stolnjak s mačkama koji mama ima u kuhinji: )
Andrein Rižoto od patišona
Kao što sam već rekla, neki dan je moja mama pohala patišone, i, velikodušna kao što jest, oprala je nekoliko velikih patišona i krenula na pahanje. Ali onda je zaključila da je već potrošila dosta jaja i ulja na to i da nema smisla da poha sve te patišone koje je pripremila i tako joj je ostalo pola ogromnog patišona. I onda ga je proslijedila meni da nešto napravim s njim, ili će ga dati svinjama. I tako sam ja, da bih spasila taj patišon od proždrljivih svinja, odlučila pripremiti Andrein rižoto od patišona.
Nisam još ove godine radila rižoto od tikvica i ovaj mi se baš svidio: )

Moram priznati da sam se nasmijala dok sam čitala tvoj post, jer me užasno podsjetio na nešto- a to je moja mama. Tvoja barem koristi tikvice, ja nisam niti jela tikvice dok nisam svečano prerezala vrpcu svoje kuhinje :).. A također sve poha samo u brašnu.. I kad joj pokušam podariti neki novi način ili recept- odgovor je uvijek isti- NE TREBA MENI TIH MODERNIH GLUPOSTI :))).. Ali bez obzira na čistu tradiciju mamina kuhinja je mamina kuhinja , jel tako?
OdgovoriIzbrišiJako su mi poznati primjeri koje navodiš:)))
OdgovoriIzbrišiI slažem se: mamina kuhinja je mamina kuhinja:)
Jako mi je drago da ti se rižot svidio! :)
OdgovoriIzbrišiJednostavan je do bola, a čini mi se da je baš ukusan! ;)
Ja nisam patišon nikad prije jela tako da se baš guštam napraviti i pohani. Pohane tikvice jako volim pa mislim da bi mi se ova vrsta pohane tikvice svidjela. ;)
Slažem se, nije ga teško naoraviti, a ukusan je. Probaj pohane, to je jedan od rijetkih recepata s tikvicama koji mi se sviđa:)
OdgovoriIzbrišiOve godine u vrtu su mi dobro rodile patišon tikvice koje obožavam zbog izgleda ali i u jelima na razne načine...posebno mi se sviđa kad se pridodaju salsi s tunom. Narezati kapulu i pirjati na maslinovom ulju dok ne postane staklasta, dodati dva tri usitnjena režnja češnjaka i kad zamirišu ubaciti narezane kockice patišona.Ja ne skidam kožicu. Pirjati uz minimalno podlijevanje vodom dok ne smekšaju pa dodati jednu limenku tune. Još malo propirjati i dodati narezane rajčice ili pelate. Dalje pirjati dok se rajčice i tikvice ne sljube. Začiniti solju, paprom i malo crvene slatke paprike u prahu. Uliti malo vode s razmućenim brašnom da se ndobije homogenost. Na kraju dodati pola žličice šećera i žličicu putra. Završno začiniti s daslmatinskom mješavimom začina i peršinom pa pustiti da odstoji dok se posebno ne skuha tjestenina. Istu dobro ocijediti i dodati malo parmezana. Preko toga obilato salse... da na kraju ostane za pomazati tanjur s "mrvicom" kruha ... neka vam je uslast!
OdgovoriIzbriši