Baš volim raditi ove pužiće! A baš volim i unositi ovaj recept na blog jer ne moram svaki put iznova pisati post, nego «kopi/pejstam» (već dobro poznati) recept i izmijenim samo ono što je «drugačije»:DDD
Pa da krenem s «kopi/pejstanjem»…
Nakon što sam u časopisu Lisa: Čarolija okusa otkrila recept za varijantu s jagodama, uslijedile su, samo meni svojstvene:DDD, varijacije na temu pužića: s lubenicom, pa s rabarbarom, sa šljivama, pa s bazginim bobicama, a onda s bananama, ali i malinama, te s dunjama.
Sada evo i verzije s pireom od «bundeve», i to one bundeve koju ja zovem «Halloween tikva» jer takve tikve viđam u američkim filmovima, izrezbarene za Noć vještica.
Ja ne volim tikve, pa to je i jedan od razloga zašto se na razumijem u vrste tikvi, nemam pojma ni u koju vrstu dotična tikva spada (a sigurno ima i na tisuće podvrsta). A još jedan od razloga, zašto se ne razumijem u vrste tikvi, je i taj da svi u mojoj obitelji sve to tikvasto povrće jednostavno zovu «tikva» ili (na kajkavskom narječju) «takvajna» - nije bitno je li tamnije ili svjetlije narančaste boje, je li zeleno, jeli bjelkasto/sivkasto,… ama baš sve je samo tikva, i nitko ni ne zna ni jedan drugi naziv, a kamoli vrstu.
U književnom hrvatskom jeziku uvriježen je naziv «bundeva», pa iako se na mojim blogovima može vidjeti da ne pazim ni na pravopis, ni na gramatiku, a niti na sam leksik hrv. jezika, u ovom slučaju držat ću se riječi «bundeva».
Dakle, ja sam upotrijebila nekakvu narančastu tikvu/bundevu (iz našeg vrta). Meso joj je jako blijedo-narančasto (nije onako kričavo narančasto kao što je obično u američkim filmovima), al´ to očito ovisi o vrsti… (u što se ja apsolutno ne razumijem).
Kao i uvijek kad radim ove pužiće, upotrijebila sam Dr Oetker želirni šećer (pakiran je u paket od 500 g).
U prijašnjim receptima za ove «pužiće» pisala sam o «šećeru za želiranje»: to je smjesa za želiranje kojoj je već dodan šećer, koristi se za brzo ukuhavanje voća, tj. kuhanje pekmeza i želea. Postoji i «mješavina za želiranje» kojoj nije dodan šećer.
Ako nemate mješavinu želirnog šećera, nego samo smjesu za želiranje bez šećera: najbolje bi bilo da u posudi dobro promiješate 500 g šećera kristala i taj paketić od (otprilike) 25 g smjese za želiranje – i onda upotrijebite 6 žlica te smjese kao želirni šećer za ukuhavanje voća; ostatak pripremljene smjese možete spremiti u posudu s poklopcem ili u plastičnu vrećicu i ubuduće upotrebljavati ili za kuhanje pekmeza/želea ili ovakve pužiće.
Tijesto
500 g glatkog brašna
1 suhi kvasac: 7 g (ili pola kocke svježeg: 15ak g)
250 ml mlakog mlijeka
80 g margarina
50 g svijetlog meda
Nadjev
400 pirea od bundeve (pečeno, izmiksano bundevino meso)
6 žlica želirnog šećera za ukuhavanje voća (npr. Dr Oetker)
40 g margarina/maslaca, narezanog na komadiće
1 vanilin šećer
pola čajne žlice cimeta
500 g glatkog brašna
1 suhi kvasac: 7 g (ili pola kocke svježeg: 15ak g)
250 ml mlakog mlijeka
80 g margarina
50 g svijetlog meda
Nadjev
400 pirea od bundeve (pečeno, izmiksano bundevino meso)
6 žlica želirnog šećera za ukuhavanje voća (npr. Dr Oetker)
40 g margarina/maslaca, narezanog na komadiće
1 vanilin šećer
pola čajne žlice cimeta
Od navedenih sastojaka zamijesite tijesto, pokrijte ga i ostavite na toplom 20 min. Zatim ga premijesite na pobrašnjenoj podlozi pa ga opet vratite u posudu, pokrijte i ostavite na toplom oko 40 min.
Bundevu prepolovite, narežite ju na veće komade (šnite, kao kad režete lubenicu), odstranite sredinu s košticama.
Komade bundeve poslažite na lim obložen papirom za pečenje (mesnati dio prema gore, tj. strana s korom dolje). Stavite u pećnicu zagrijanu na 180 stupnjeva i pecite da bundeva omekša.
Vrijeme pečenja ovisi o veličini komada (a čini mi se i o vrsti bundeve?). Probajte je li meso dovoljno mekano.
Ja sam narezane komade (poveće) bundeve pekla oko 1 sat.
Pečenu bundevu ostavite da se ohladi.
Odstranite joj koru i potamnjele dijelove. Bundevino meso sameljite u multipraktiku u glatki pire.
Za ovaj nadjev potrebno je oko 400 g tog pirea. Nemam pojma koliko svježa bundeva mora biti velika/teška da na kraju dobijete potrebnu količinu pirea (koliko ukupne težine bundeve otpada na koru i onaj gnjecavi dio s košticama?).
Čini mi se da je dovoljna 1 manja bundeva (moja je bila malo veća, upotrijebila sam ju za još neke stvarčice).
Okrugli lim promjera 30ak cm obložite papirom za pečenje.
Dignuto tijesto razvaljajte na pobrašnjenoj podlozi u pravokutnik veličine oko 60 cm x 35 cm. Malo pričekajte tijekom valjanja da tijeste počine, bit će lakše razvaljati ga.
Pire od bundeve dobro pomiješajte sa želirnim šećerom, vanilin šećerom i cimetom. Ravnomjerno ga razmažite po tijestu te po njemu rasporedite i listiće maslaca.
Tijesto narolajte počevši s duže strane. Dobivenu «roladu» narežite na 10ak jednakih komada (ovaj put radila sam manje «pužiće» i narezala sam čak 17 komada!).
Narezane «pužiće» složite u lim, prerezana strana okrenuta je prema gore, odnosno dolje.
Pužiće stavite u pećnicu zagrijanu na 180° C i pecite oko 40 min. Ako pužići odozgo prebrzo potamne, pokrijte ih aluminijskom folijom.
Pečene pužiće ostavite da se ohlade.
Po želji, posipajte ih šećerom u prahu.
Odlicno, onda mozemo i komentare kopi/pejstat...
OdgovoriIzbrišiShala!
I ja cesto radim 'varijacije' na istu temu.
Vratijo sam se sa putovanja, pa eto me ponovo. Uvek sam voleo, nesto novo u receptima a kod tebe puno toga ima.Pozdrav...
OdgovoriIzbrišiJasna;
OdgovoriIzbrišiMože:DDD
Surac;
Hvala:)
Tebi također lijep pozdrav.