Foto

Dragi posjetitelji bloga... dobrodošli.

Ako tražite recepte za zdravu prehranu, na pogrešnoj ste adresi: ovaj blog krcat je receptima za nezdravu prehranu. Osim toga, ovaj blog nije posvećen fotografiranju hrane (ja par puta okinem mobitelom, tek toliko, da imam kakvu takvu fotografiju), zato - nemojte očekivati "umjetničke fotografije".
* * *
Nadalje, na blogu se ne nalaze samo recepti za jela koja ja volim; ima tu puno toga što ja ne volim, ali
«igrom slučaja» našlo se na blogu. Smatram da imam pravo napisati da se meni nešto ne sviđa, pa neka Vas ne šokira kad se negativno očitujem o nekom receptu.

* * *
Što se tematike tiče, ovaj blog spada među hrvatske food-blogove. Po toj logici očito i ja spadam među food-blogere, no, prema vlastitoj želji ne sudjelujem u «akcijama» koje pokreću neki hrvatski food-blogeri. Dakle, svojevoljno nisam sudjelovala u «pritužbama» na HRT-ovu emisiju, nemam nikakve veze s novinskim člankom u Vjesniku, itd.

Sanela

24. 08. 2011.

Paprike punjene pahuljicama - Popečci od pahuljica - Juha od pahuljica

Za sve sljedeće recepte potrebne su pahuljice bez dodatak šećera, meda, suhog voća, čokolade,... i svega onog što je većinom dodano u pahuljice namijenjene konzumaciji uz mlijeko, jogurt,…


Paprike punjene pahuljicama

Kao nadjev za ove paprike najbolje je upotrijebiti više vrsta pahuljica jer su onda ukusnije. Držim se recepta, ali pripremam ih a la iliti na način tzv. filane paprike (one s mesom i rižom). U originalnom receptu, paprika se kuha pola sata, naravno da ona onda ostane tvrda, meni se to ne sviđa, pa ju ja kuham oko sat i pol, dva sata..., ovisno o paprici – da omekša! Ako smatrate da to ne treba tako dugo kuhati, vi to možete kuhati i puno kraće, možda je pola sata dovoljno; ovisno o vašem ukusu. Općenito, nisam ljubitelj tih kuhanih punjenih paprika, jer mi se ne sviđa koža koju paprike imaju: čak i kad unutrašnji «mesnati» dio paprike omekša, izvana je koža koja je meni žilava. Kod tih paprika često pojedem samo nadjev, a «ljušturu» od paprike ostavim. No, ako je paprika dobro skuhana, pa je unutrašnji dio mekan, pojedem papriku, unatoč žilavoj kori/koži, no ako je paprika potpuno tvrda (kao ove koje se kuhaju samo pola sata) – takve ne jedem!
 
Paprike možete kuhati u tekućini u kakvoj inače običavate kuhati filanu papriku. U originalu se upotrebljava 500 ml pasirane rajčice (iz tetrapaka) i naravno, voda, no možete upotrijebiti i koncentrat u kombinaciji s vodom, ili možete sami izdinstati rajčicu…

Ja kao "tekućinu za kuhanje" najviše volim upotrijebiti instant krem juhu od rajčice. Dodajem više vode,  nego što treba kad se kuha juha.
Najčešće upotrebljavam tzv. instant juhu za 2 osobe - tj. sadržaj jedne vrećice kuha se na 500 ml vode, ali za kuhanje paprike ja dodam i više od 1 l vode (a ako kuham veću količinu paprike, onda naravno, treba i puno tekućine pa dodam vodu u kombinaciji s više vrećica instant juhe). 
Možete upotrijebiti i tzv.  instant juhe za 4 osobe - sadržaj jedne vrećice kuha se na 1 l vode.
Znam da će sad neki popadati u nesvijest jer nadjevenu papriku kuham u instant juhi krcatoj kemikalijama, umjetnim okusima, bojama itd. – pisala sam već da nemam ama baš ništa protiv svih tih kemikalija i instant proizvoda pa ih redovito koristim. A te juhe iz vrećice su mi ukusne, imaju dodane sve potrebne začine pa se je ne moram bakčati sa začinjanjem kupovnih pasiranih rajčica ili koncentrata.

No, ovaj put nisam imala  juhe doma, nisam si ju kupila, budući da ju redovito upotrebljavam, brzo potrošim par vrećica. Kako nisam bila u mogućnosti ići u trgovinu, posegnula sam za rješenjem koje sam već koristila u ovakvim situacijama: 500 g svježih rajčica posve sam samljela u blenderu, tu «juhu» nalijala sam na izdinstani luk, još sam dodala šećer, sol i papar i u to sam složila napunjene paprike te dodala oko pola litre vode - i to se kuhalo kao što se i inače kuha punjena paprika. 
Znam da neki sami dinstaju i pasiraju rajčicu u kojoj će kuhati npr. papriku; moja mama tako priprema rajčicu za zimnicu. Ali u ovakvim slučajevima, kad trebam skuhati par punjenih paprika, a na raspolaganju imam brdo svježih rajčica, ne pada mi na pamet da prethodno dinstam i pasiram te rajčice; izmiksane svježe rajčice sasvim su dobre.
Ja u blender stavim cijele rajčice: s kožom i košticama, moj blender koru potpuno samelje, a koštice poslije plivaju u jelu, meni to ne smeta. No, ako vam plivajuće koštice smetaju, možete odstraniti taj dio s košticama prije nego sameljete rajčice u blenderu.

Kad je paprika bila kuhana, u malo vode razmutila sam malo brašna i to sam dodala «tekućini od rajčica» kako bi se zgusnula. Znam da većina nema običaj zgušnjavati tu tekućinu, ali meni se sviđa kad oko paprike imam barem malo kremasti, a ne skroz tekući umak, pa ja u sve varijante (i kad kuham papriku u kupovnoj pasiranoj rajčici i kad ju kuham u instant juhi iz vrećice), uvijek dodam ili brašno ili krušne mrvice da se tekućina zgusne.

Nisam očekivala da će mi se ovakve paprike svidjeti, za onima  s rižom nisam luda jer ne volim rižu, ali ove mi se sviđaju.



Sastojci
200 g miješanih pahuljica (zobene, pšenične, ražene, ječmene, sojine)
oko  250 ml hladne vode, malo Vegete
2 manja crvena luka
2 češnja češnjaka
150 g naribanog tvrdog sira
1 jaje
sol, papar
2-3 žlice svježeg, nasjeckanog začinskog bilja
5-6 paprika srednje veličine
500 ml pasirane rajčice + oko 500 ml vode



250 ml vode pomiješajte s Vegetom pa dodajte pahuljice, promiješajte i ostavite da se moče 15ak min.

1 crveni luk i 1 češanj češnjaka sitno nasjeckajte. Paprike operite, odrežite im vrh i izdubite ih odozgo.

Odstajalim pahuljicama dodajte nasjeckani luk i češnjak, sir, jaje i začinsko bilje, sve začinite solju i paprom pa dobro promiješajte.
Smjesom napunite paprike.
Ne trebate ih puniti baš na vrh, iako ova smjesa nije kao sirova riža pa neće «rasti», ali mogla bi se malo napuhnuti, a i tvrdi sir bi mogao početi «bujati» dok se rastapa i «istiskivati» nadjev prema van, no to ovisi i o vrsti sira.


Preostali crveni luk i češanj češnjaka sitno nasjeckajte pa ih popržite u dubokom loncu na zagrijanom ulju. Tada ulijte pasiranu rajčicu, začinite ju šećerom, solju i paprom te u lonac složite punjene paprike (ne trebaju biti okrenite otvorom prema gore, ionako će se «prevrnuti» za vrijeme kuhanja). Zalijte ih vodom, da ih prekrije.

Kad tekućina zakuha, paprike kuhajte na laganoj vatri (pola sata kao u originalnom receptu, ili duže, ako želite, kao ja, da same paprike omekšaju).

Ako želite zgusnuti tekućinu koja okružuje paprike: pomiješajte žlicu brašna s 4-5 žlica vode i ulijte u lonac, sasvim lagano promiješajte odozgo, samo gdje je tekućina, da ne zdrobite paprike. Prokuhajte koju minutu, pa maknite s vatre.



 :)

Popečci od pahuljica

Na blogu već imam recept za popečke od zobenih pahuljica, koji se, naravno, mogu pripremati i od drugih pahuljica. Ovaj današnji recept iskopala sam negdje na Internetu, i u originalu, upotrebljava se pet vrsta pahuljica, ali popečci se mogu napraviti i od sam jedne vrste pahuljica (ipak, meni su popečci ukusniji kad se rade od 4-5 vrsta pahuljica). Ne držim se recepta u cijelosti jer originalni recept uključuje dinstanje luka, mrkve i celera korjenaša. Ja sam prelijena da bih to dinstala pa upotrebljavam neizdinstano povrće, i to najčešće crveni luk i papriku (mrkvu i celer ne volim i nikad ih nisam upotrijebila pri izradi ovih popečaka).


Sastojci (za oko 6 komada)
100 g miješanih pahuljica (zobene, ražene, ječmene, pšenične i sojine)
100 ml hladne vode
1 crveni luk
2 češnja češnjaka
150 g paprike
1 jaje
sol, papar
mljevena slatka paprika
2 žlice svježeg nasjeckanog začinskog bilja po želji
2-3 žlice krušnih mrvica


Pahuljice prelijte vodom, promiješajte i ostavite ih da stoje 15ak min.

Crveni luk i češnjak očistite i sitno nasjeckajte.
Papriku operite, očistite i sasvim sitno nasjeckajte (na tanke kratke rezance).

Pripremljeno povrće dodajte odstajalim pahuljicama zajedno s jajetom, solju, paprom, paprikom i začinskim biljem. Sve dobro izmiješajte pa dodajte krušne mrvice. 
Smjesa ne smije biti presuha jer će popečci pucati i drobiti se. Kad ih oblikujete, dok čekaju svoj red da budu ubačeni u tavu – još će se malo i osušiti.

Od pripremljene smjese vlažnim rukama odmah oblikujte popečke debljine oko 1,5 cm.

U tavi zagrijte ulje (ne treba puno ulja, dovoljno je da prekriva dno tave u sloju od oko 1 cm) i pržite popečke na laganoj vatri, s jedne i druge strane, da porumene.

Pečene popečke odlažite na papirnati ubrus.




:)

Juha od pahuljica

U originalu ovo je juha od zobenih pahuljica, ali ja nemam običaj raditi juhu samo od jednih pahuljica pa najčešće pomiješam po pet vrsta pahuljica.


Sastojci
1 crveni luk
2 češnja češnjaka
ulje
120 g pahuljica (zobenih, ali mogu i ražene, ječmene, pšenične i sojine)
1,5 l vode
sol, papar
2 žlice svježeg nasjeckanog peršinovog lišća


Obje vrste luka sitno nasjeckajte pa ih popržite na malo zagrijanog ulja. Zatim dodajte pahuljice i kratko ih popržite pa ih zalijte vodom. Kad voda zakuha, kuhajte juhu na laganoj vatri 15 min.

Juhu začinite solju i paprom te umiješajte nasjeckano peršinovo lišće.



Broj komentara: 6:

  1. punjenu papriku ne volim ali mi je jako zanimljivo ovo punjenje, a ovi popečci su genijalni :) Od tih pahuljica ja jedem isključivo čiste zobene pahuljice, pomiješam ih s jogurtom i medom, eventualno dodam neko suho voće :)

    OdgovoriIzbriši
  2. Kreativno....pahuljice za dorucak u neobicnom okruzenju i ruhu!

    OdgovoriIzbriši
  3. Zanimljivi "pahuljasti" recepti.

    Dijelimo slično iskustvo po pitanju američkih filmova i pahuljica

    OdgovoriIzbriši
  4. Eto sad ispunjavas zelje zi detinjstva pa zasto ne i u punjenim paprikama ako je ukusno:))

    OdgovoriIzbriši
  5. Ništa od ovih recepata nikada nisam probala,pravila ili videla ...Baš zanimljivo! Osim toga baš sam se slatko nasmejala uvodnom tekstu bloga, duhovito,nema šta: ko voli nek izvoli, a ko ne, doviđence!Idem da proverim pratim li ja ovaj blog i ako ne,prijavljujem se na listu pratilaca.najviše na svetu cenim one koji me nasmeju, a pri tom kažu nešto pametno! Eto,već sam obožavalac!

    OdgovoriIzbriši
  6. Tamara;
    mene, same po sebi, ne oduševljavaju ni zobene, ni ražene, ni ječmene,... U receptima su, koliko vidim, najčešće zastupljene zobene, ali meni su sva jela uksunija kad se rade od 4-5 vrsta pahuljica; ni popečci rađeni samo od zobenih pahuljica nisu mi onako ukusni kao kad su rađeni od više vrsta pahuljica.

    Jasna;
    probaj:)

    What's for dessert?;
    da, u ruhu koje se meni sviđa:)

    Dzoli;
    ne bih baš mogla reći da si ispunjavam želje, ali ovako mi se pahuljice sviđaju:)

    Ankica;
    Hvala. Tako je to kod mene: svi su odmah na početku "upozoreni":) Znam da se mnogima ne sviđa moj "ton", tj. stav/stil, ali ja nemam nikakvu namjeru ni potrebu pisati ono što drugi žele/vole čuti. Kome se sviđa - dobro, a kome ne - njegov problem:)
    Pozdrav:)

    OdgovoriIzbriši