U ovakve palačinke možete staviti bilo kakav nadjev (slani, a mogao bi i slatki – onda ih nemojte vezati listovima luka), a nije obavezno ni zapeći ih: možete ih samo napuniti nadjevom, zavezati i poslužiti hladne.
Što se smjese za palačinke tiče, ispecite kakve god hoćete, ali trebale bi biti tanke.
Pošto doma nisam imala jaja, ovaj put napravila sam palačinke bez jaja.
Pošto doma nisam imala jaja, ovaj put napravila sam palačinke bez jaja.
Sastojci
6-8 pečenih palačinki (tankih)
Nadjev
oko 150 g svježeg kravljeg sira
oko 50 g tvrdog sira narezanog na kockice
1-2 žlice kiselog vrhnja
po želji, sitno nasjeckano svježe začinsko bilje (vlasac, listovi mladog luka, listovi divljeg luka,…)
sol, papar
Ostalo
kuhinjska (prirodna) špaga
6-8 mladih, tankih i dugih listova mladog luka
Pomiješajte sve sastojke za nadjev i začinite prema ukusu.
Na svaku palačinku stavite oko 1 žlicu nadjeva, dignite krajeve, skupite ih na vrhu i zavežite špagom, ali ne prečvrsto da ne «razrežete» palačinke.
Špaga bi trebala biti od prirodnih materijala, nepofarbana (nikako plastična i pofrabana koja bi se za vrijeme pečenja mogla «rastapati», pustiti boju itd.).
Paketiće/zamotuljke složite u namaštenu posudu za pečenje. Pokrijte ih folijom (pokrivanje folijom nije obavezno, ali ako se to ne pokrije - meni je onda previše «suho»). Paketiće stavite u pećnicu zagrijanu na 180 stupnjeva i pecite ih 10-15 min. (nemojte ih peći predugo jer će palačinke pri dnu «popucati» i «raspasti» se te će nadjev izlaziti).
Pečene paketiće možete «ukrasiti» listovima luka, tako da ih zavežete oko paketića.
Moguća je jednostavnija (lijena) varijanta te kompliciranija varijanta.
Za jednostavniju varijantu: listove luka operite, obrišite krpom te ih na pečenim paketićima zavežite u čvor oko špage (tj. malo iznad ili malo ispod same špage – kako biste ju po želji uklonili nakon vezanja luka).
Problem s tom varijantom je što ti svježi/sirovi listovi nisu «podatni», «hrskavi» su pa pucaju, a i nedaju se čvrsto stegnuti. Kad zavežete list luka, špagu možete razrezati i skinuti, ali može i ostati - budući da se svježi listovi luka nedaju čvrsto stegnuti, paketići bi se mogli «raširiti». Višak lista (krajeve) možete odrezati, za ovakvo vezanje «u čvor» listovi ne trebaju biti jako dugi.
Za kompliciraniju varijantu: listove luka operite. U loncu zakuhajte vodu (ne treba puno, oko pola litre), posolite ju pa isključite štednjak. U vruću vodu uronite oprane listove i ostavite ih da se moče 30ak sekundi (lonac ne treba biti velik, listove smotajte i kuhačom nagurajte da ih voda pokrije, nije bitno što će listovi «popucati zbog presavijanja» - kad omekšaju to se neće primijetiti). Kad su listovi mekani, izvadite ih iz vruće vode i odmah ih uronite u hladnu vodu (kako bi sačuvali zelenu boju). Nakon par sekundi izvadite ih iz hladne vode i obrišite krpom.
Oko špage (tj. malo iznad ili malo ispod nje – kako bi mogli skinuti špagu nakon vezanja luka) na svakom pečenom paketiću zavežite list luka i to «u mašnu» (bilo bi dobro da su listovi dugački oko 35 cm - pa ne bi trebalo biti problema s vezanjem mašne).
Ti mekani listovi su podatni i moguće ih je čvrsto stegnuti oko zamotuljka, zato kad zavežete list luka, prerežite špagu i izvadite ju (ali možete ju i ostaviti). Odrežite suvišne krajeve listova luka.
Pazite na prste, u oba navedena slučaja malo je pipkavo vezati taj luk oko pečenih paketića, budući da su vrući; ali nije neizvedivo.
Poslužite toplo.
Pazite na prste, u oba navedena slučaja malo je pipkavo vezati taj luk oko pečenih paketića, budući da su vrući; ali nije neizvedivo.